Back / Newsroom

Návrh koupelny a jeho specifika

/ Článek — 24.9. 2020
Podle mého názoru je koupelna, co se návrhu týče, nejsložitějším prostorem v domě. Při jejím návrhu je totiž zapotřebí nejen vyřešit návrh výborně z hlediska designu, ale také je potřeba mít technické znalosti z oboru zdravotechniky. To proto, aby koupelna byla nejen krásná, ale také praktická a funkční.
Návrh koupelny a jeho specifika
Samozřejmě, dispozice jsou dány možnostmi prostoru. Jsou situace, kdy je potřeba udělat nějaký kompromis, protože velikost koupelny nedovoluje jiné řešení.

Typickým nešvarem mnoha návrhů je, že je použit princip "do každého rohu koupelny něco umístíme". Do jednoho vanu, do druhého sprchový kout, naproti umyvadlo a vedle něho toaletu. Fádní, bez nápadu, nepraktické. Časté je také umístění toalety vedle umyvadla. Nejen z estetického, ale také z hygienického hlediska to není vhodné řešení.

Samozřejmě, dispozice jsou dány možnostmi prostoru. Jsou situace, kdy je potřeba udělat nějaký kompromis, protože velikost koupelny nedovoluje jiné řešení. Ale je spousta koupelen, které když vidím, tak na první pohled vím, že by mohly být vyřešeny o mnoho lépe. Co naopak ve svých návrzích používám je množství odkládacích prostor. Ať už se jedná o nábytek pod umyvadlem, samostatné nábytkové skříňky, skříňky ukryté ve stěně a další.
Co se týče materiálů a designu, zde se meze téměř nekladou, zrealizovat jde prakticky cokoliv. Stejně jako u celé stavby, tak i u koupelny je důležitým předpokladem dlouhodobého bezproblémového fungování kvalitní realizace.

Připravujeme pro naše klienty kompletní podklady pro provedení koupelny, které jsou podle mých zkušeností zásadní pro celkový výsledek. Připravíme návrh, kladečský plán pro obklady a dlažby, výkresy pro všechna řemesla (voda, odpady, topení, elektro atd.) a také fotorealistické vizualizace. S návrhem od nás a dokonale připravenými podklady je spokojenost našich klientů zaručena.Ing. Petra Glacová
/ Architektura / Design